Automatyzacja procesów produkcyjnych – jak maszyny przemysłowe zwiększają wydajność zakładu?
Automatyzacja przemysłowa w największym uproszczeniu polega na odciążeniu pracowników zakładu dzięki wsparciu maszyn. Oczywiście, wdrożenie rozwiązań automatyzujących proces produkcyjny w zakładzie zawsze wiąże się z inwestycją, jednak płynące z niej korzyści prędzej czy później rekompensują ten wydatek. Dziś opowiemy o tym, kto i w jaki sposób wdraża rozwiązania automatyzujące zakład. Na czym polega audyt procesów przemysłowych i kto go przeprowadza? Sprawdźmy!
Automatyzacja zakładu przemysłowego – na czym polega audyt?
Audyt dotyczący automatyzacji procesów produkcyjnych w danym zakładzie przeprowadzany jest przez firmę zewnętrzną ,która specjalizuje się we wdrażaniu rozwiązań automatyzujących zakład. Polega na szczegółowej analizie procesu produkcyjnego w fabryce. Audytor po dokonanej analizie może zaproponować alternatywne rozwiązania takie jak wymiana maszyn na te o większych możliwościach, lub pobierające mniej energii. Może również zaproponować wdrożenie rozwiązań maszynowych w miejscach, które dotychczas były obsługiwane wyłącznie przez człowieka. Mogą być to na przykład rozwiązania wchodzące w zakres transportu wewnętrznego – przenośniki łańcuchowe dużo szybciej przeniosą towary niż pracownik kursujący z wózkiem czy taczką. Jeżeli mowa o energooszczędności, to nie mamy tu na myśli wyłącznie zużycia surowców energetycznych. W kontekście zakładu kamieniarskiego, przykładem może być zastąpienie gumowych węży używanych do mycia kamieni przez zraszacze ciśnieniowe, które myją skuteczniej a jednocześnie zużywają mniej wody.
Automatyzacja procesu produkcyjnego a optymalizacja kosztów
Pomimo wydatków z jakimi związane jest jej wdrożenie, automatyzacja ma zawsze pozytywny wpływ na optymalizację firmowego budżetu. Oszczędności te płyną między innymi z faktu, że dzięki maszynom odciążamy załogę pracowniczą zakładu. Mniej pracowników na zmianie, to niższe koszty zatrudnienia. Ponadto, maszyny mogą pracować przez całą dobę – co znacząco zwiększa wydajność i możliwości zakładu. Kolejna sprawa to wypadki w pracy, czyli coś, czego obawia się chyba każdy pracodawca. Maszyny są mniej podatne na robienie błędów więc do wypadków dochodzi rzadziej, a odsetek błędu pracowniczego w zautomatyzowanych zakładach spada najczęściej do poziomu poniżej 0,1%. Najlepiej widać to po zakładach, w których maszyny zostały użyte do realizowania prostych, powielanych czynności takich jak składanie opakowań, naklejanie naklejek czy przesypywanie produktów. Warto więc co najmniej przemyśleć kwestię automatyzacji zakładu, nim ten ruch wykona konkurencja.