Automatyzacja zakładu produkcyjnego? Poznaj korzyści, jakie przynosi ten proces!

Automatyzacja zakładu produkcyjnego? Poznaj korzyści, jakie przynosi ten proces!

Poprawa zakładowych wyników to coś, do czego dąży każdy właściciel zakładu produkcyjnego. Dziś więc chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej o tym, jak wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych poprawia wydajność fabryki. Na czym polega automatyzacja przemysłu? Jakie oszczędności przynosi inwestycja w automatyzację? Sprawdźmy!

Na czym polega automatyzacja procesu produkcyjnego?

Automatyzacja produkcji to złożony proces polegający na zastąpieniu pracy ludzkich pracowników praca maszyn – gdzie? Wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Tak więc automatyzacja linii produkcyjnej to na przykład zastąpienie pracownika składającego kartony wydajniejszą i dokładniejszą kartoniarką – czyli maszyną do składania kartonów. Pracownik odpowiedzialny za przesuwanie opakowań po linii może zostać zastąpiony przez podajnik taśmowy, a ten, który odpowiada za przekazywanie półproduktu na kolejny etap linii produkcyjnej, może zostać zastąpiony wysięgnikiem. Cóż – automatyzacja z pewnością przyniesie szereg zmian na rynku pracy, jednak nie jest to tematem dzisiejszego artykułu. Dzisiejszy artykuł chcielibyśmy poświęcić korzyściom, jakie dla właściciela fabryki niesie za sobą wdrożenie automatyzacji – a te są akurat ogromne.

Automatyzacja zakładu to inwestycja w przyszłość

Oczywiście, wdrożenie rozwiązań automatyzacyjnych wiąże się oczywiście z dużym wydatkiem. Z drugiej jednak strony oszczędności, płynące z zastąpienia pracy ludzkiej pracą maszyn możemy liczyć od pierwszego uruchomienia linii produkcyjnej. Zaraz zaraz – ale przecież tak duże wykorzystanie maszyn wiąże się zawsze z dużym zużyciem energii elektrycznej. To fakt – jednak koszt zużycia energii elektrycznej będzie niższy niż suma oszczędności płynąca z ograniczenia załogi pracowniczej. W zamian otrzymujemy zakład o niespotykanej wcześniej wydajności – maszyny pracują dokładniej od pracowników ludzkich. Nie potrzebują przerw i mogą pracować również w dni wolne od pracy – tak więc zakład może działać 24/7.

Poprawa wydajności produkcji w zautomatyzowanym zakładzie

Jaki wpływ ma przeprowadzenie automatyzacji na wydajność produkcji danego zakładu przemysłowego? Cóż, trudno jest przedstawić dokładne dane, ponieważ każdy obiekt przemysłowy jest nieco inny. Warto jednak nadmienić, że w przypadku w pełni zautomatyzowanych zakładów, skład osobowy załogi może zostać ograniczony o 30 do 80%. Warto również zwrócić uwagę na inny ważny aspekt automatyzacji – ograniczenie czynnika błędu. W zautomatyzowanych zakładach spada on do zaledwie 0.01% oznacza to, maksymalnie jeden na dziesięć tysięcy wytworzonych produktów może wykazywać delikatne wady produkcyjne.