Cały proces transportu towarów

Cały proces transportu towarów

Rynek e-commerce praktycznie całkowicie zdominował to, co dzieje się obecnie w temacie przyzwyczajeń zakupowych konsumentów. Nie da się ukryć, że znacząca większość z nas regularnie zamawia produkty przez internet. Aby one jednak do nas dotarły, potrzebne jest odpowiednie przeprowadzenie całego procesu dostawy.

Długa droga na magazynie

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z całego procesu automatyzacji, jaki zachodzi podczas zawierania transakcji. Nie polega on na tym, że po naszym zamówieniu pracownik sklepu stacjonarnego idzie na zaplecze i wyciąga nasz produkt. Wręcz przeciwnie - wszystko odbywa się w przestrzeni magazynowej. Dalej potrzeba zaprojektowania odpowiedniej drogi, aby dokładnie nasza paczka została opakowana dokładnie w taki sposób, aby dalsi pośrednicy - w tym przypadku kurierzy - mogli ją dalej przetransportować. W jaki sposób przenosi się towary i materiały na magazynie? W przypadku bardziej sypkich materiałów wykorzystuje się do tego przenośniki śrubowe, natomiast zazwyczaj paczki jeżdżą na dosyć znanych z filmów taśmach produkcyjnych. Przypominają one nieco pasy do odbioru bagaży na lotnisku.

Wsparcie firm kurierskich

Nasz produkt został znaleziony i zarejestrowany na magazynie. To jednak bardzo daleka droga, szczególnie gdy mówimy o miejscach oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów. Każda firma współpracuje z jednym bądź większą liczbą kurierów. Takie firmy mają za zadanie dostarczyć nasze paczki najszybciej, jak to tylko możliwe. Z tego względu bardzo istotne jest ich odpowiednie planowanie i logistyka. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której każdego dnia kursuje jeden samochód przez całą Polskę z kilkunastoma paczkami. Każda z firm kurierskich posiada własne magazyny przy większych ośrodkach miejskich, do których najpierw transportowane są towary z magazynów sklepowych. Dzięki temu cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Znajomość topografii miasta

Sami kurierzy także mają przed sobą nie lada wyzwanie. W bagażniku furgonetki znajduje się kilkadziesiąt lub nawet kilkaset paczek, które trzeba dostarczyć w ciągu dnia. Przy takiej ilości każda sekunda zwłoki może skutkować brakiem czasu na zrealizowanie innych zamówień. Z tego powodu warto zauważyć, że coraz częściej kurierzy mają doskonale przygotowany plan dojazdów. Co więcej, firmy zajmujące się przewozem towarów są w stanie oszczędzić każdą sekundkę. Dobrym przykładem jest takie ułożenie paczek w bagażniku, aby można było szybko i sprawnie wyciągać je po kolei.