Ciekawe rozwiązania architektoniczne

Ciekawe rozwiązania architektoniczne

Planując inwestycję w duży, reprezentacyjny budynek, warto postarać się o nietuzinkowy projekt, który zachwycał będzie oryginalnością, ale zapewni też funkcjonalność. Szczególnie budynki publiczne: galerie, teatry, hale widowiskowe, mogą pozwolić sobie na nieregularne kształty i zjawiskowe rozwiązania architektoniczne. Podpowiadamy rozwiązania, które będą świetnie wyglądać.

Budynki ciekawe w środku i na zewnątrz

Wśród nowoczesnych trentów pojawiają się głównie przeszklone konstrukcje. Połączone z betonem i jasnym wykończeniem, stanowią ukłon w stronę minimalistycznego wystroju. Często zaskakują też swoją bryłą, tworzone są w zaokrąglonych kształtach, które łagodzą odrobinę ich surowy charakter.

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu bardziej klasycznego, ciepłego budynku, możesz wykorzystać drewno klejone. Ten wytrzymały, ale bardzo plastyczny materiał pozwoli na stworzenie ciekawej bryły budynku, a jednocześnie sam w sobie może stanowić wykończenie jego wnętrza. Ciepłe barwy tworzą unikalny, domowy charakter nawet na dużych powierzchniach.

Ogrodzenie terenu nie musi być nudne

Równie ważne, co sam budynek, jest jego wykończenie. Bardzo widocznym elementem jest ogrodzenie terenu. Często wykorzystywana siatka zgrzewana 50x50 może sprawdzić się w industrialnych częściach miasta, ale przy bardziej reprezentacyjnych budowlach warto bardziej się postarać.

Murowany płot o ciekawym kształcie może ładnie podkreślić charakter nowoczesnego budynku. Możesz też postawić na ogrodzenie z podmurówką i metalowymi przęsłami. W przypadku budynków, w których projekcie użyto drewna, warto rozważyć możliwe drewniane ogrodzenia. Zawsze dobrym pomysłem jest łączenie ogrodzenia terenu z dobrze zaplanowaną roślinnością. Podniesie ona walory estetyczne obiektu.

Ciekawe wykończenia wokół budynku

A co z przestrzenią wokół budynku? W miastach coraz częstszym trendem są dudze powierzchnie wyłożone kostką. Wyznaczone są tam miejsca do wypoczynku, ale nie jest to najładniejsze i najlepsze rozwiązanie. Również środowisko będzie Ci wdzięczne, jeżeli postawisz na bardziej naturalne rozwiązanie.

Na przykład trawnik wokół budynku sprawi, że przestrzeń będzie mniej nagrzewać się latem. Kupując trawę w rolkach, uzyskujesz zielony efekt zaraz po wyjęciu jej z opakowania. Łódź, jak i inne duże miasta, będą ci wdzięczne, a mieszkańcy zyskają dodatkową przestrzeń na spontaniczne pikniki. Jeżeli możesz przeznaczyć większy budżet na wykończenie działki, pomyśl o drzewach oraz kwiatowych kompozycjach wykonanych według projektu. Środowisko i mieszkańcy będą Ci wdzięczni za kawałek zieleni w mieście.