Czy warto wybierać tanie panele fotowoltaiczne?

Czy warto wybierać tanie panele fotowoltaiczne?

Przejście na fotowoltaiczny system gospodarowania energią w domu może być kosztowną inwestycja. Jednak rynek fotowoltaiczny pełen jest tanich paneli słonecznych, na które także możemy się zdecydować. Wynika to nie tylko z ogólnego dużego spadku cen paneli słonecznych, związanych z ich popularyzacją, ale także pojawieniem się wielu nowych producentów. Czy zakup tanich paneli może być ryzykowny?

Panele fotowoltaiczne – inwestycja, która się opłaca

Domowe panele fotowoltaiczne nie na darmo stają się coraz popularniejszym nabytkiem. Skutecznie obniżają rachunki za prąd, sprawiając, że właściciel instalacji zyskuje niezależność od dostawców prądu oraz podwyżek cen, które przewidywane są w przyszłych latach. Ponadto panele stanowią niezawodne zasilanie awaryjne w przypadku awarii sieci. Ale to nie wszystko! Energia słoneczna jest czystym, bezemisyjnym i odnawialnym źródłem energii – w przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel i gaz ziemny, instalacja fotowoltaiczna nie uwalnia szkodliwych zanieczyszczeń ani emisji gazów cieplarnianych. Ostatecznie, decydując się na inwestycję, warto również wziąć pod uwagę wzrost wartości domu oraz dostosowanie się do trendów XXI wieku.

Na co składa się koszt paneli fotowoltaicznych?

Koszt paneli to prawdopodobnie pierwszy czynnik, który bierze się pod uwagę, porównując panele słoneczne. Koszt pełnej instalacji paneli zależy od różnych zmiennych: rozmiaru fizycznego instalacji, liczby paneli i ich mocy, marki, jakości materiałów, trwałości (lub okresu gwarancji), ubezpieczenia oraz ceny, którą wyznaczają podwykonawcy za instalację oraz jej dalszą kontrolę. Panele słoneczne są najważniejszą częścią każdej instalacji systemu zasilania energią słoneczną. Oczywiście, liczy się każdy element, na przykład kable energetyczne czy wysokojakościowe materiały do montażu, ale to jednak wybór paneli oraz podwykonawcy całej instalacji ma największe znaczenie.

Czy warto inwestować w najtańsze panele fotowoltaiczne?

Nie jest powiedziane, że najtańsze panele fotowoltaiczne to zły wybór. Wcale nie musisz stawiać na najbardziej popularnych producentów, których cena paneli podnosi ranga producencka. Możesz wybrać tanie panele, wiedząc, że mają one przynajmniej dziesięcioletnią gwarancję, a osoby odpowiedzialne za montaż mają uprawnienia i kompetencje, by instalować je w odpowiedniej ilości, pod najlepszym kątem i skierowane w optymalnym kierunku. Profesjonalni wykonawcy często są przecież dostawcami paneli, dlatego korzystając ze sprawdzonych firm, których opinie są pozytywne, a poprzedni klienci – zadowoleni z działania ich instalacji, automatycznie otrzymasz wysokojakościowe moduły, nawet jeśli ich cena samych paneli jest stricte niska.