Dom piękny w środku i na zewnątrz

Dom piękny w środku i na zewnątrz

Budując dom bardzo dużo czasu i energii poświęcamy na planowanie wystroju wnętrza. W rezultacie często wprowadzasz się do pięknego domu, ale jego otoczenie pozostaje niewykończone i niewykorzystane. Jest kilka podstawowych rzeczy, o których powinieneś pomyśleć, aby móc cieszyć się ogrodem, nawet jeżeli nie uda Ci się w pełni wykończyć. Oto trzy najważniejsze.

Wydziel przestrzeń i zapewnij bezpieczeństwo

Już na początku musisz zadbać o porządne ogrodzenie. Estetyka to jedno, ale najważniejsze będzie bezpieczeństwo Twoje i twojej nieruchomości. Solidny płot może uchronić przed intruzami, a także dziką zwierzyną, która coraz częściej pojawia się nawet w miastach. To również gwarancja większej prywatności.

Ogrodzenie możesz wybrać drewniane, murowane albo metalowe. Wersje z podmurówką i przęsłami z cegieł będą najsolidniejsze, jednak wykorzystywanie kamienia w całej instalacji może okazać się zbyt ciężkie wizualnie. Możesz połączyć go natomiast z drewnem lub drutem, aby urozmaicić i "odciążyć" ogrodzenie. Świetnie sprawdzi się przy tym siatka zgrzewana 50x50.

Zabezpiecz drogi wejścia do domu

Niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiednie drzwi i bramy garażowe do domu. Najlepiej wybierać neutralne, proste modele, które pasować będą do bryły każdego budynku, ale też nie będą stwarzać problemów przy zmianach elewacji. Możesz pokusić się o odrobinę ekstrawagancji, wybierając je w nietypowym kolorze. Pod ten kolor można też dopasować dachówkę, ale też to, co znajdzie się w ogrodzie - kwiaty, kolor altan i innych elementów.

Zadbaj o to, by zarówno drzwi wejściowe, jak i brama, wyposażone były w solidne, niezawodne zamki. Wersje antywłamaniowe z pewnością odstraszać będą potencjalnych intruzów.

Przestrzeń wypoczynkowa na działce

Nie zapomnij o zaplanowaniu miejsca, w którym będziesz spędzać polny czas. Do budowy altany czy tarasu możesz wykorzystać drewno klejone. Jest ono odporne na wilgoć i zmienną pogodę, a dodatkowo wygląda bardzo elegancko. Dobierz do niego wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe, a także odrobinę dodatków, np. poduszki. W ten sposób uda Ci się stworzyć idealny kąt do relaksu.

Potem możesz zacząć wykańczać alejki i planować roślinność. Ogród kwiatowy będzie wspaniałą dekoracją dla domu. Rodziny z dziećmi mogą jednak postawić na drzewa owocowe i warzywne grządki. Sam możesz zdecydować, jakie zadania postawisz przed swoją posiadłością. Nie musisz o wszystkim decydować od razu, ale zorganizowanie wokół budynku bezpiecznej przestrzeni pozwoli Ci poczuć się jak u siebie już w pierwszych dniach w nowym domu.