Fotowoltaika w domu jednorodzinnym - łatwiej niż myślisz

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym - łatwiej niż myślisz

Zastanawiasz się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną, ale nie wiesz co wybrać lub obawiasz się kosztów? Zapraszamy do lektury! W tym artykule wyjaśniamy kilka podstawowych kwestii związanych z fotowoltaiką.

Czy tania fotowoltaika ma sens?

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach na rachunkach, to potrzebujesz rozwiązań wydajnych i niezawodnych. Oczywiste jest, że najlepsze panele nie będą najtańsze, ale, wbrew pozom, wcale nie musisz wybierać tych najdroższych. Nawet najtańsze panele fotowoltaiczne mogą być bardzo dobrej jakości. Jeśli nie masz jednak odpowiedniej wiedzy, to nie polecamy wybierać samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie solidnego wykonawcy, który zajmuje się nie tylko sprzedażą i montażem, ale też kompleksowym doradztwem. Dzięki skorzystaniu z takiej pełnej usługi nie będziesz musieć martwić się kompletnie niczym.

Nie tylko panele, czyli o czym trzeba pamiętać

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od samych paneli. Oczywiście, one są tu najważniejsze, ale na cały zestaw składają się jeszcze inne elementy. Do stworzenia własnej mikroinstalacji będziesz potrzebować też odpowiednio dobranego inwertera, który stanowi serce całej instalacji. Nie obędzie się także bez części, o których zwykle nie myślimy, takich jak elementy montażowe, uchwyty, zabezpieczenia czy dobrej jakości kable energetyczne. Cały osprzęt również trzeba prawidłowo dobrać, ale, ponownie, może (a nawet powinien) wyręczyć Cię w tym wykonawca. Przy inwestycji w fotowoltaikę kluczowy jest wybór firmy, która zajmie się jej realizacją. To od wiedzy, doświadczenia i jakości usług wykonawcy zależy najczęściej opłacalność całego przedsięwzięcia.

Jak znaleźć wykonawcę, któremu można zaufać?

Ze względu na gwałtowny wzrost popularności fotowoltaiki w naszym kraju, na rynku pojawiła się masa firm oferujących wykonanie instalacji. Na pierwszy rzut oka odnalezienie się w tym gąszczu może wydawać się trudne. Wcale nie jest to jednak skomplikowane. Wystarczy zwrócić uwagę na zakres usług i opinie Klientów. Solidny wykonawca z pewnością będzie też publikował swoje poprzednie realizacje. Najlepszym wyborem będzie zawsze przedsiębiorstwo, które zajmie się wszystkim. Od doradztwa technicznego i pomocy w uzyskaniu dofinansowania, przez zaprojektowanie instalacji, aż po dostarczenie urządzeń i ich montaż. Wykonanie całości przez jedną firmę zagwarantuje Ci, że fotowoltaika będzie pracować wydajnie i bezpiecznie. Przy usłudze "od A do Z" zyskasz też realne wsparcie posprzedażowe.

Inwestycja w fotowoltaikę daje ogromne możliwości, pozwala uniezależnić się od dostawcy energii i obniżyć tym samym rachunki praktycznie do zera. Jest też bardzo korzystna dla środowiska. Jeśli ją rozważasz, to nie ma na co czekać!