Glina w domowym wnętrzu – naturalny akcent w Twoim domu

Glina w domowym wnętrzu – naturalny akcent w Twoim domu

Glina jest jednym z najdłużej znanych ludzkości surowców. Jest prosta w obróbce, bardzo wytrzymała i można z niej produkować nie tylko przedmioty takie jak wazony czy naczynia, lecz również ozdobne detale architektoniczne, a nawet pokrywać nią powierzchnie ścian. Dziś więc chcielibyśmy Was nieco zainspirować – zastanawiasz się nad tym, w jakim stylu wykończyć mieszkanie? A może po prostu brakuje Ci naturalnych akcentów w biurowym pomieszczeniu? Napiszemy o sprawdzonych pomysłach i możliwościach jakie wprowadzenie tego naturalnego surowca do naszej przestrzeni życiowej. Zapraszamy do lektury!

Glina jest jednym z najdłużej stosowanych przez człowieka surowców!

Glina jest ilastą skałą osadową, która powstaje z nagromadzenia się osadów morenowych. Jak stara jest ta skała? Glina powstaje w okresie czwartorzędu. A dlaczego nazywamy ją skałą? Cóż, w przekonaniu większości z nas mianem skały określa się wyłącznie twarde kamienie – to nie prawda, skały występują w wielu odmianach, a niektóre swoją konsystencją mogą przypominać nawet pył czy plastelinę. No właśnie – bo glina nieco przypomina plastelinę. Można ją więc w łatwy sposób modelować i poddawać dalszej obróbce. Kiedyś z gliny wytwarzano przede wszystkim naczynia. Dziś z gliny wytwarza się przeróżne przedmioty i produkty, takie jak elementy wystroju wnętrz czy chociażby tynki farby gliniane.

Wprowadźmy naturalny akcent do nowoczesnego wnętrza

Połączenie nowoczesności z naturą – to niezwykle popularny obecnie styl aranżacyjny. Dzięki dodatkom w postaci drewna czy właśnie gliny nieco ocieplimy odbiór pomieszczenia biurowego, czy chociażby kuchni wyposażonej w nowoczesne sprzęty. Jak osiągnąć ten efekt? Możemy na przykład pokryć ściany farbą glinianą o naturalnym kolorze. Dobrym rozwiązaniem jest również wybranie wyłącznie jednej ściany, która będzie wyróżniać się w pomieszczeniu nietypowym kolorem oraz dodatkami. O jakich dodatkach myślimy? Mogą to być oczywiście obrazy czy plakaty, my jednak chcielibyśmy zaproponować alternatywne rozwiązanie. Na ścianie o kolorze gliny świetnie prezentują się zielone rośliny pnące. Na podłodze wzdłuż granicy ściany można również wykleić listwę LED obsługiwaną przez sterownik Dali, dzięki czemu będziemy mogli kierować kolorem świecenia diod w wygodny sposób. Podpowiemy, że najlepiej w tym przypadku sprawdzi się białe, żółte lub zielone światło!

Glina wspaniale komponuje się z kwiatami

Jeżeli już wspomnieliśmy o roślinach pnących na glinianej ścianie, to warto również wspomnieć o glinianych doniczkach. Ze względu na swoją ponadczasową, naturalną estetykę wspaniale będą się w nich prezentować zarówno rośliny kwitnące, jak i zielone. Aranżację w pomieszczeniu z kwiatami w doniczkach glinianych możemy dodatkowo uzupełnić glinianymi ozdobami naściennymi, czy chociażby wazonem. Wiele z takich przedmiotów można wykonać samodzielnie na dedykowanych warsztatach!