Jak zwiększyć wydajność produkcji w fabryce? To proste – dzięki automatyzacji!

Jak zwiększyć wydajność produkcji w fabryce? To proste – dzięki automatyzacji!

Stałe zwiększanie wydajności produkcyjnej jest kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstwa wytwarzającego dany produkt. Dziś więc opowiemy o zabiegu, który umożliwia zwiększenie wydajności w każdym zakładzie produkcyjnym – i to niezależnie od jego lokalizacji, wielkości i branży, dla której produkuje. Dowiedz się jak zwiększyć wydajność zakładu i zoptymalizować koszty produkcyjne. Dowiedz się jak wytwarzać więcej, szybciej i taniej i dzięki temu oferować produkt w konkurencyjnej cenie!

Im większa wydajność, tym większa przewaga nad konkurencją!

Dlaczego warto zwiększać wydajność produkcji? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi i to nie dlatego, że zalet poprawy wydajności zakładu trzeba się doszukiwać, a dlatego, że jest ich tak wiele, że odpowiedź w jednym zdaniu jest po prostu niemożliwa! Większa wydajność to możliwość zwiększenia wolumenu produkcji. Większa wydajność ma wpływ na obniżenie kosztów produkcyjnych. Niższe koszty produkcyjne to możliwość oferowania wytworzonych dóbr w niższej cenie. Z kolei oferowanie dóbr w konkurencyjnej cenie wiąże się ze zdobyciem przewagi nad konkurencją.

Automatyzacja procesów produkcyjnych w zakładzie

Na czym polega automatyzacja procesów produkcji w fabryce? Niezależnie od branży, proces ten w największym uproszczeniu polega na tym samym – czyli na delegowaniu części zadań maszynom. Wiele prostych czynności takich jak na przykład składanie opakowań czy naklejanie naklejek mogą za nas obecnie wykonywać roboty. We wdrażaniu rozwiązań automatyzacyjnych w zakładzie specjalizują się firmy, które po dokonaniu audytu proponują rozwiązania przyspieszające cały proces. Ale przecież maszyny do pracy potrzebują energii elektrycznej, więc jej zużycie w zakładzie rośnie – gdzie tu więc oszczędność?

Maszyny zużywają również środki emulgacyjne i muszą być regularnie serwisowane – owszem są to koszty, jednak na pewno nie przewyższa one kosztów zatrudnienia ludzkiej załogi. Ponadto maszyny mogą pracować dłużej, intensywniej i nie potrzebują urlopów ani dodatków za nadgodziny. Jeżeli więc odpowiednio wdrożymy rozwiązania automatyzujące proces produkcyjny, to nasz zakład będzie mógł działać przez całą dobę siedem dni w tygodniu, a koszt produkcyjny z pewnością spadnie. Na koniec dodamy, że proste, powielane czynności maszyna wykona dokładniej od pracownika ludzkiego. Jasno wskazują na to dane – w zautomatyzowanych zakładach ryzyko błędu produkcyjnego spada zazwyczaj do okolic 0,2%. W przypadku zakładów, w których większość procesów produkcyjnych realizuje załoga ludzka, odsetek ten wynosi okolo 1%.