Jak zwiększyć wydajność zakładu przemysłowego? To proste – zautomatyzuj go!

Jak zwiększyć wydajność zakładu przemysłowego? To proste – zautomatyzuj go!

Każdy zakład przemysłowy ma określoną wydajność – co zrobić w momencie, w którym ilość zamówień przekracza możliwości produkcyjne zakładu? Zlecić realizację części z nich podwykonawcy i czekać, aż stanie się naszą konkurencją dzięki delegowanym zamówieniom i dostarczonemu know-how? A może po prostu czekać i liczyć na to, że nasz kontrahent nie zrezygnuje ze współpracy przez wydłużone terminy realizacji? Polecamy wybrać inną drogę – dzięki automatyzacji, Twój zakład stanie się wydajny jak nigdy wcześniej!

Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Na czym właściwie polega automatyzacja procesów produkcji? Na wdrożeniu w zakładzie rozwiązań technologicznych, dzięki którym będziemy w stanie powierzyć realizację części procesu produkcyjnego maszynom. Niezależnie od tego, do jakiej branży należy dany zakład – proces wytwarzania produktu składa się z wielu monotonnych czynności. Dzisiejszy rozwój technologiczny umożliwia nam to, aby większość z nich wykonywały maszyny. Pierwszym krokiem w kierunku zautomatyzowania zakładu jest analiza całego procesu produkcyjnego pod kątem tego, na których etapach można go zautomatyzować i po prostu usprawnić. Taką analizę możemy wykonać wewnętrznie, lub zlecić to zadanie firmie wyspecjalizowanej we wdrażaniu rozwiązań automatyzujących. Kolejnym krokiem jest wybór maszyn, które mogą usprawnić proces produkcji w zakładzie.

Maszyny stosowane w ramach automatyzacji

Wspomnieliśmy już, że proces produkcji produktu składa się z prostych czynności, w których człowieka mogą wyręczyć maszyny. Takie czynności to na przykład składanie kartonów, które szybciej od człowieka może wykonać kartoniarka. Do przekazywania elementów pomiędzy poszczególnymi działami produkcyjnymi można użyć różnego rodzaju podajników. Z kolei napełniarka może zostać użyta do napełniania słoików czy innego rodzaju opakowań. Tak naprawdę, maszyny stosowane w zakładach przemysłowych można by długo wymieniać – te powyżej to jedynie kilka, podstawowych przykładów.

Zalety automatyzacji zakładu przemysłowego

Dlaczego warto zautomatyzować zakład? Cóż – przede wszystkim ze względu na zwiększenie wydajności i ograniczenie kosztów produkcyjnych. Po pierwsze, zmniejszamy załogę ludzką w zakładzie do minimum, dlatego ograniczamy koszty zatrudnienia pracownika. Oznacza to, koszt wytworzenia produktu jest niższy, więc możemy sprzedawać go z wyższą marżą, bądź w niższej cenie. Jeżeli mowa o wydajności, to maszyny mogą pracować przez siedem dni w tygodniu. Nie potrzebują dodatków za nadgodziny ani urlopów. Jedyne czego tak naprawdę potrzebują to dostęp do energii elektrycznej (też nie w każdym przypadku) i olej hydrauliczny, dzięki któremu się nie przegrzewają. Warto więc co najmniej zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań automatyzujących, zanim zrobi to konkurencja. To przyszłościowe technologie doskonale wpisujące się w koncepcję rewolucji przemysłowej 4.0!