Jakie źródła energii najlepiej wykorzystać?
Rozwój technologiczny sprawił, że staliśmy się w pewnym sensie uzależnieni od wszelkiego rodzaju energii. Potrzebujemy jej do korzystania z urządzeń elektronicznych zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Dodatkowo, wszystkie luksusy łączące się z ciepłem, takie jak gorąca woda, czy ogrzewanie domu w zimniejszych okresach w roku, także związane są z poborem energii. W Polsce wykorzystuje się kilka rodzajów źródeł energii.
W zgodzie z tradycją
Ze względu na zasobność tego surowca na terenie Polski, wciąż większość prądu produkowana jest pośrednio dzięki węglowi brunatnemu. Bazowanie na nim można dostrzec w wielu zakładach pracy w całym kraju. Centra logistyczne, hurtownia z kablami, czy też nawet hale wystawowe - prąd do oświetlenia i ogrzewania tamtych miejsc to właśnie zasługa "czarnego złota". Jego złoża znajdują się w bardzo dużych ilościach na Górnym Śląsku, gdzie tradycje górnicze sięgają wielu pokoleń. Duże kontrowersje budzi jednak jego szkodliwy wpływ na społeczeństwo, które coraz bardziej świadomie podchodzi do spraw związanych z szeroko rozumianą ekologią.
Nowoczesne rozwiązania
Na szczęście dla środowiska, nauka poszła zdecydowanie do przodu. Zostały wynalezione alternatywne źródła energii, które wykorzystują zjawiska atmosferyczne do produkcji prądu. W Polsce największym powodzeniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Legnica, Łódź, Kielce - w całym kraju znajdziemy mnóstwo tego typu paneli. Polegają one na poborze energii słonecznej z promieni, która potem jest konwertowana na energię elektryczną. Wykorzystuje się to w coraz większej liczbie przedsiębiorstw, ale także prywatnych domów. Czarne panele na dachach prywatnych działek to właśnie coś na kształt małej elektrowni. Oczywiście największą ilość energii generuje się w gorących miesiącach letnich, natomiast znacznie możemy znacznie mniej jej uzyskać zimą, kiedy dzień jest krótszy, a promienie słoneczne mniej intensywne.
Alternatywne źródła energii na świecie
Oprócz słońca, można wykorzystać także inne zjawiska atmosferyczne, takie jak na przykład wiatr. Elektrownie wiatrowe stoją w takich miejscach, w których podmuchy są regularne i są w stanie wprawić skrzydła wiatraków w ruch. Bardzo często możemy je obserwować na płaskich terenach kilkanaście kilometrów od brzegu morza. Istnieją również elektrownie wodne, które wykorzystują prądy morskie lub silne strumienie rzeczne, aby wytworzyć energię. To rozwiązanie często praktykuje się w Norwegii, gdzie ze względu na bliskość koła podbiegunowego bardzo trudno wydobyć odpowiednią ilość energii słonecznej.