Jakim materiałem wykończyć schody wewnętrzne?

Jakim materiałem wykończyć schody wewnętrzne?

Schody tworzą niezbędny element wszystkich budynków piętrowych. Ułatwiają komunikację, decydują o komforcie, ale także są elementem ozdobnym, nadając pomieszczeniom odpowiedni charakter. Mogą być proste, wykonane w industrialnym stylu, eleganckie, wykończone drewnem albo marmurem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jakie materiały sprawdzą się najlepiej.

Schody i ich funkcje

Schody znane są ludziom od wieków. Wyposażone w nie były prehistoryczne domostwa. Od tego czasu nic się nie zmieniło, wciąż tworzą ważną część różnego rodzaju konstrukcji budowlanych – domów, obiektów przemysłowych, chodników, przedsiębiorstw.

Pełnią rolę zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Potrafią zarówno zbudować niezwykłą atmosferę w danej przestrzeni, jak niestety również ją popsuć. Gdy decyzja o postawieniu schodów w danym miejscu będzie nieprzemyślana, zastosujemy niepraktyczne rozwiązania czy wykonamy je z taniego i niewytrzymałego materiału. Ze schodami związane są także kwestie bezpieczeństwa. Muszą być zaprojektowane w taki sposób i być wykonane z takiego tworzywa, by w razie niebezpiecznej sytuacji zminimalizować ryzyko groźnego upadku.

Schody wewnętrzne – z jakiego materiału je wykonać?

Granit, marmur, a może kamień? Każdy z tych rodzajów materiału znajdzie swoje zastosowanie, w zależności od budżetu jaki posiadamy i jaki klimat ma nasze wnętrze. Granit brąz królewski to niezwykle wytrzymały materiał. Odporny jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego stanowi inwestycję na długie lata. Granit brąz królewski sprawdzi się również do budowy schodów zewnętrznych, jest odporny na wysokie i niskie temperatury oraz warunki atmosferyczne.

Marmur to szlachetny materiał budowlany, którego użycie często decyduje o luksusie i prestiżu. Idealnie sprawdzi się do wykończenia nie tylko schodów, ale i blatów w kuchni czy łazience, podłóg, parapetów czy kominków. To piękny materiał, który sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, stanowiąc całą ich ozdobę.

Kamień to propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają po prostu trwałych i praktycznych rozwiązań. Kamień to niezwykle trwały materiał, dlatego z chęcią wybierany jest do wykończenia różnych wnętrz. Można obrabiać go na wiele różnych sposobów i dopasować praktycznie do każdego rodzaju wnętrza.

Schody w domu – jakie wybrać?

Schody w domu powinny być przede wszystkim solidnie wykonane z materiału, który będzie odporny na zarysowania i zabrudzenia. Powinny być ulokowane w wygodnym miejscu i stanowić ozdobny element pomieszczenia. Najlepiej ich zaprojektowanie powierzyć fachowcom, którzy mają doświadczenie w budowie takich konstrukcji.