Montaż instalacji fotowoltaicznej na działce

Montaż instalacji fotowoltaicznej na działce

Panele fotowoltaiczne to aktualnie jedna z najpopularniejszych metod naturalnego pozyskiwania energii. Instalacja wykorzystuje promienie słoneczne, które następnie przetwarzane są w prąd zmienny trafiający do gniazdek elektrycznych w naszym domu. Czy panele można zainstalować tylko na dachu? Oczywiście, że nie!

Montaż fotowoltaiki na działce

Panele fotowoltaiczne można najczęściej zauważyć na domach domów, jeśli jednak warunki na to nie pozwalają, można skutecznie zainstalować także na gruncie, np. działce w pobliżu domu. Zdarza się tak zazwyczaj, gdy dach jest dość mocno zacieniony, albo nie jest odpowiednio przystosowany do instalacji. Do ustawienia fotowoltaiki na gruncie nie jest konieczny zakup innych, specjalnych paneli. Nawet najtańsze panele fotowoltaiczne nadają się do montażu na działce! Wszystko jest kwestią wygospodarowania odpowiedniego miejsca, do którego Słońce docierać będzie bez większych problemów.

Wytwarzanie prądu z paneli na gruncie

Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na gruncie niczym nie różni się od tej na dachu. W tym przypadku moc instalacji może być taka sama, a nawet większa! Zauważ, że wszystkie farmy fotowoltaiczne są zlokalizowane na ogromnych działkach. W tym przypadku energia jest przetwarzana w taki sam sposób: trafia do falowników, gdzie z prądu stałego zamieniana jest na prąd zmienny, a następnie przez kable energetyczne trafia do naszych domowych gniazdek. Warto dodać, że im lepiej zaplanujesz miejsce pod swoją instalację, tym więcej energii będziesz w stanie pozyskać. Nadwyżki są przez właścicieli domów bardzo często magazynowane i sprzedawane, np. do osób prywatnych lub elektrowni.

Kiedy pomysleć o fotowoltaice?

Panele fotowoltaiczne można zainstalować w dowolnym momencie, niezależnie od pory roku czy stanu technicznego naszego domu. Oczywiście dach lub działka muszą zostać odpowiednio przystosowane. Jeśli jeszcze nie posiadasz własnej nieruchomości i dopiero planujesz jej budowę, sprawdź gotowe projekty domów nowoczesnych, które z góry zakładają instalację fotowoltaiczną na dachu lub gruncie. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje odnawialne źródła energii na bardzo szeroką skalę, ponieważ jest to bez wątpienia nasza przyszłość. Za kilka, może kilkanaście lat elektrownie mogą okazać się już zupełnie bezużyteczne.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to bezsprzecznie jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie i swojego domu. To także ogromny ukłon w stronę ekologii. Sprawdź firmy z branży w swojej okolicy i przekonaj się, ze to się opłaca!