Nietypowe ogrody - znajdź najciekawsze rozwiązania

Nietypowe ogrody - znajdź najciekawsze rozwiązania

Jak zamienić zwykłe podwórko w magiczne, klimatyczne miejsce? Potrzebujesz trochę wyobraźni i wiedzy o nietypowych rozwiązaniach, a projekt, który wykonasz, z pewnością zachwyci każdego gościa. Stworzysz w ten sposób miejsce, w którym przyjemnie spędzisz czas z bliskimi na łonie natury. Ale od czego zacząć?

Ogrodzenie z klasą

Ogrodzenie jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim chroni przed intruzami i jest podstawowym zabezpieczeniem domu. Odpowiednio zaprojektowane pozwoli też na zachowanie odpowiedniego poziomu prywatności niezależnie od zagęszczenia zabudowań w okolicy. Postaraj się, żeby taki płot wyciszał i osłaniał ogród, zapewniał przynajmniej trochę intymności. Weź jednak pod uwagę, żeby nie zabierał zbyt dużo światła.

Zwykła druciana siatka nie jest zbyt estetyczna i trudno ją zmodyfikować tak, aby dobrze się prezentowała. Co innego siatka zgrzewana 50x50. Ta jest grubsza i bardziej solidna, dzięki czemu zapewnia więcej bezpieczeństwa. Można ją stosować w ogrodzeniach z filarami i podmurówką. Świetnie będzie wyglądać pomalowana na czarno w połączeniu z czerwoną cegłą. Można też rozważyć jej ozdobienie żywopłotem lub sztuczną matą przypominającą roślinność, aby zapewnić więcej prywatności.

Altana lub weranda

Infrastruktura w ogrodzie będzie bardzo ważna. Taras lub altana nie tylko nadadzą charakter całej przestrzeni, ale też będą miejscem, gdzie spędzasz najwięcej czasu. Jeżeli marzy Ci się oryginalny projekt, pomyśl o materiale, jakim jest drewno klejone. Jest odporne na warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim pozwala na tworzenie wyjątkowych konstrukcji o nieregularnych kształtach. Świetnie nada się na podstawę nietuzinkowej konstrukcji, ale też jako materiał na meble ogrodowe. Opływowe kształty ławek, krzeseł lub stołów nadadzą Twojemu zakątkowi nowoczesny wygląd.

Nie możesz zapomnieć o ścieżkach oraz posadzce. Wybieraj płytki lub drewno do zastosowania na zewnątrz. Znając rozmiar werandy, łatwo policzysz zapotrzebowanie co do opakowania. Łódź to miasto, w którym jest wiele sklepów z ciekawą ofertą. Możesz też wyłożyć ścieżki kostką brukową. Pamiętaj jednak o wcześniejszym utwardzeniu powierzchni.

Zaprojektuj roślinność

Ogród to oczywiście również roślinność. Planuj ją tak, aby nie tworzyła zbyt chaotycznej dżungli. Przemyśl, gdzie powinien być trawnik, a gdzie sprawdzą się kwiaty czy krzewy. Wybieraj gatunki roślin łatwe w utrzymaniu i prezentujące się dobrze o każdej porze roku. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoim ogrodem niezależnie od pogody.