Nowoczesny dom jednopiętrowy. Co warto wiedzieć?

Nowoczesny dom jednopiętrowy. Co warto wiedzieć?

Coraz więcej osób planujących budowę własnego domu decyduje się na wybór nowoczesnego projektu. Co więcej - na popularności zyskują domy parterowe, czyli jednopiętrowe. Domy tego typu oparte są na minimalistycznej konstrukcji, a zatem doskonale wpisują się w założenia nowoczesnej stylistyki.

Dlaczego nowoczesne domy parterowe są tak popularne?

Wyróżnić możemy kilka atutów domów jednopiętrowych. Pierwszym z nich jest zdecydowanie aspekt finansowy. Tego typu konstrukcje są o wiele tańsze w realizacji, niż np. budynki o kilku kondygnacjach. Wystarczy przejrzeć gotowe projekty domów jednopiętrowych i zestawić je z projektami domów wielopiętrowych, aby szybko zauważyć znaczne różnice w kosztorysie. Domy tego typu są również o wiele tańsze w utrzymaniu, zaczynając od ogrzewania, a na oświetleniu i elektryczności kończąc. Warto dodać, że domy parterowe to również szybsze i prostsze sprzątanie. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, to nowoczesne budynki parterowe doskonale wpisują się w nowoczesny styl, który jak wiadomo - jest obecnie najpopularniejszy. Styl ten to przede wszystkim prostota, minimalizm i klasyka. Coraz częściej spotkać można domy, które przypominają dużą bryłę z przeszklonymi ścianami i subtelnym oświetleniem. Rezygnacja z przekombinowanych dekoracji i łączenia różnych materiałów przejawia się tutaj w oszczędnej kolorystyce, co przekłada się na bardzo estetyczny i elegancki efekt kocowy. Z tego powodu tak wielu ludzi decyduje się właśnie na taki projekt swojego domu.

Nowoczesny, czyli właściwie jaki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co właściwie decyduje o tym, czy dom można nazwać nowoczesnym, czy nie. Na tę kwestię składa się kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście aspekt wizualny, który po krótce omówiliśmy powyżej. Czy jednak tylko wygląd naszego domu decyduje o jego nowoczesności? Otóż nie! Niezwykle istotne są tutaj również kwestie ekologiczne, ponieważ to właśnie one najlepiej oddają ideę nowoczesnego podejścia do budownictwa. Mamy tu na myśli przede wszystkim wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, takich jak np. pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko możemy przyczynić się do ochrony naszej planety i środowiska, ale również znacznie obniżyć koszty energii czy ogrzewania. I choć same inwestycje w tego typu sprzęt nie są najtańsze, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła pozwalają w skali roku zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy, dzięki czemu inwestycja zwraca się dość szybko. Czy takie podejście można określić inaczej, niż mianem nowoczesnego?