Sposoby na integrację pracowników

Sposoby na integrację pracowników

Atmosfera w zespole zawsze stanowi jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Bez niej po prostu nie będziemy w stanie wykonywać swoich obowiązków na sto procent, ponieważ z tyłu głowy zawsze skupiamy się na negatywnych emocjach wokół nas. Z tego powodu, każdy pracodawca powinien mieć to bardzo na uwadze.

Największe atuty w pracy

Szczególnie w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach mamy bardzo często do czynienia z przeszacowaniem pewnych umiejętności. Nie zdajemy sobie sprawy z potencjału naszych pracowników. Bardzo często zdarza się tak, że osoby pracujące bliżej marketingowych projektów lepiej czują się przy twardych danych, a finansiści zdecydowanie swobodniej radzą sobie z kreatywnymi tematami. Z tego powodu powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej nie tylko o kompetencjach naszej kadry, ale również umiejętnościach miękkich. Świetnie do tego celu nadają się takie sposoby, jak gra TPM. Poprzez współpracę jesteśmy w stanie odkryć zupełnie nowe wartości wśród naszych pracowników, co świetnie później przekłada się na ich codzienne funkcjonowanie w środowisku pracowniczym.

Nie tylko w biurze

Od dziewiątej do siedemnastej nie jesteśmy w stanie poznać się na tyle, aby móc sobie zaufać w wielu różnych aspektach. Z tego powodu warto, abyśmy spotykali się okresowo również poza biurem. Takie wydarzenia powinny być organizowane w ramach budżetu firmowego. Dlaczego? Ponieważ to w gestii pracodawcy jest integracja swojego zespołu. Oczywiście nie musimy znaleźć w swojej pracy przyjaciół na całe życie - choć możemy! Nie każdy koniecznie potrzebuje wiedzieć o naszych miłosnych rozterkach, trudnej przeszłości czy dokładnych planach. Przy dobrze funkcjonującym zespole przydaje się jednak zdecydowanie lepsza znajomość ludzi, z którymi wykonujemy ramię w ramię codzienne obowiązki.

Uśmiech na twarzy

Być może będzie to błaha porada, ale jest ona bardzo często pomijana przez pracodawców. Zdecydowana większość pracowników czuje się w pewnym sensie deprecjonowana przez osoby w swoim miejscu zatrudnienia. Nie trzeba wielkich czynów aby sprawić, żeby poczuli się lepiej. Raz na jakiś czas warto prostym gestem zmotywować ich do działania. Wystarczy okazjonalne poklepanie po plecach przy automacie z kawą czy też krótka rozmowa w trakcie realizacji cięższego projektu.