Technologia CNC - nieoczywiste usługi dla branży obróbki skrawaniem

Technologia CNC - nieoczywiste usługi dla branży obróbki skrawaniem

Branża obróbki metali znacznie się zmieniła. Głównie za sprawą rozwoju sterowania numerycznego i upowszechnienia frezarek, tokarek oraz obrabiarek CNC. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wraz z tymi zmianami powstało mnóstwo nietypowych i bardzo specjalistycznych usług. W tym artykule przyglądamy się im nieco bliżej.

Certyfikacja urządzeń i dbałość o bezpieczeństwo

Różnorodne urządzenia oraz automatyzacja wdrażane w obróbce metali wymuszają na przedsiębiorstwach działających w tej branży wyjątkowo ostrożne zarządzanie ryzykiem. Nie tylko ze względu na kwestie prawne, ale także czysto praktyczne, takie jak efektywność czy stabilność procesów. Z tego powodu, wiele zakładów decyduje się na korzystanie z usług firm, których specjalizacją jest szeroko pojęte bezpieczeństwo maszyn. Usługi te obejmują między innymi wspomnianą już certyfikację oraz opracowanie dokumentacji technicznej. Często dotyczą jednak również oceny ryzyka, pomiarów dobiegu, właściwego dostosowanie urządzeń do wymogów BHP czy organizacji kompleksowych szkoleń dla pracowników.

Specjalistyczny serwis, nie tylko obrabiarek

Park maszynowy przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką skrawaniem to nie tylko różnego rodzaju obrabiarki. To także inne urządzenia, choćby te służące do transportu materiału i gotowych wyrobów, takie jak suwnice. Takie maszyny służą w wielu gałęziach przemysłu, ale ze względu na koszty coraz częściej rezygnuje się z zatrudniania wewnętrznych specjalistów odpowiedzialnych za ich serwis. Funkcję tę przejmują wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, których specjalizacją jest naprawa suwnic, żurawi i wszelkich dźwignic. Korzystanie z takich usług jest o wiele korzystniejsze, zarówno pod względem kosztów, jak i skuteczności.

Doradztwo techniczne i audyty wewnętrzne

Podobnie jak w praktycznie całym przemyśle, tak i obróbce metali korzysta się coraz częściej ze specjalistycznego doradztwa. Zarówno w kwestiach technicznych, jak i tych powiązanych z konkretnymi normami czy przepisami. Bardzo popularne jest przykładowo doradztwo w kwestii tego, jak powinno przebiegać magazynowanie materiałów niebezpiecznych. Co ciekawe, dotyczy ono większości branż, nie tylko tych powiązanych z przemysłem. Za materiały niebezpieczne uznaje się bowiem nawet powszechnie używane środki czystości. Muszą być one przechowywane w odpowiedni, bezpieczny sposób. W przeciwnym razie przedsiębiorstwo może być narażone na naruszenie przepisów, powstanie ryzyka i spore kary finansowe.

Przedstawione tutaj przez nas usługi to tylko kilka przykładów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami. Znajdziesz w nich wiele różnych ciekawych rozwiązań i usług dla przemysłu.