Urządzasz biuro? Na co zwrócić uwagę?

Urządzasz biuro? Na co zwrócić uwagę?

Urządzenie współczesnego biura może być bardzo sporym wyzwaniem. To w końcu nie tylko miejsce pracy, ale także przestrzeń, która wymiernie wpływa na kreatywność, wydajność i samopoczucie zatrudnionych osób. Dobrze zaprojektowane biuro jest również wizytówką firmy. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu biura.

Oświetlenie i jego rola w biurze

Odpowiednie oświetlenie biurowe ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i komfortu pracy pracowników. Oczywiście, najlepsze jest oświetlenie naturalne, które pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji – dlatego też biurka powinny zostać umieszczone w pobliżu okien. Jeśli w Twoim biurze nie ma dostępu do światła naturalnego, zainwestuj w wysokojakościowe oświetlenie sztuczne. Lampa sufitowa oraz indywidualne lampy nad każdym ze stanowisk powinny zapewnić odpowiednią ilość światła – zwróć uwagę na jego barwę i natężenie. Ważne jest także, abyś w razie potrzeby mógł regulować intensywność światła – w tym celu możesz wykorzystać sterownik Dali.

Czym pomalować ściany?

Kolor ścian znacząco wpływa na panującą w biurze atmosferę. Podczas wyboru koloru, kieruj się zarówno charakterem firmy, jak i psychologią kolorów. Uznaje się, że jasne barwy, takie jak biele, beże i pastele, tworzą wrażenie czystości i optycznie powiększają przestrzeń. Z kolei niektóre nasycone kolory – zieleń bądź niebieski – tworzą atmosferę koncentracji i spokoju. Jeśli chcesz podkreślić indywidualność firmy, zastosuj na ścianach akcenty kolorystyczne – na przykład pod postacią dużego logo firmy. Zastanawiasz się, jakie farby wybrać do pomalowania ścian w biurze? Doskonałym wyborem będą ekologiczne, naturalne farby gliniane.

Jak wyposażyć biuro?

Odpowiednie oświetlenie i kolorystyka to nie wszystko – musisz także zadbać o wybór właściwych mebli. W biurze przydadzą się wygodne biurka, ergonomiczne krzesła i inne meble dostosowane do potrzeb pracowników. Najważniejsze, aby wybrane meble pozwalały pracownikom utrzymać prawidłową postawę ciała, wpływając pozytywnie na ich wydajność i stan zdrowia. W każdym biurze powinno znaleźć się miejsce także dla stref wypoczynkowych. Wystarczy zaprojektować niewielką przestrzeń z kanapą, stolikiem i fotelami, aby stała się ona idealnym miejscem do relaksu i przeprowadzania nieformalnych rozmów. To właśnie w tego typu strefach zespół pracowników integruje się i odpręża. W biurze bez wątpienia przyda się także odpowiednie zaplecze technologiczne – drukarki, komputery, telewizory i systemy audio – w zależności od potrzeb firmy.