Zalety i wady domu piętrowego

Zalety i wady domu piętrowego

Domy piętrowe wciąż cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Jednak może pojawić się dylemat, czy aby na pewno jest to dla nas dobre rozwiązanie, bowiem od niedawna popularność zyskują także domy parterowe. Podczas wyboru projektu wymarzonego domu, warto jednak zapoznać się ze wszelkimi zaletami i wadami domu piętrowego, zanim podejmiemy decyzję o jego budowie.

Zalety domu piętrowego

Domy piętrowe są idealnym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy dużą działką. Budując dom piętrowy oszczędzamy zatem miejsce, które możemy wykorzystać na przydomowy ogródek. Kolejną zaletą domów piętrowych jest możliwość wydzielenia strefy dziennej oraz nocnej. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy posiadamy dzieci. Na parterze znajduje się zazwyczaj salon z kuchnią oraz WC i tutaj toczy się życie codzienne - spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości. Na piętrze natomiast znajdują się zazwyczaj pokoje dzieci oraz sypialnie i łazienka. Jest to przestrzeń, w której możemy zrelaksować się i wyciszyć, nie słysząc reszty domowników przebywających na parterze. Dom z piętrem jest także o wiele bardziej energooszczędny, niż dom parterowy. Koszt ogrzewania jest zdecydowanie mniejszy.

Wady domu piętrowego

Jedną z wad domu parterowego mogą być przede wszystkim wyższe koszty materiałów i budowy stropu, a także ścian nośnych. Wyższa cena wynika z materiałów, które muszą być wytrzymałe w związku z koniecznością utrzymania piętra. Domy piętrowe posiadają zazwyczaj większą powierzchnie, niż domy parterowe, a co za tym idzie, zwiększą się koszty jego budowy, a także wykończenia wnętrz. Kolejną wadą jest fakt, że w domu piętrowym musi pojawić klatka schodowa, która zabiera cenną przestrzeń w domu.

Schody w domu piętrowym

Jednym z głównych elementów, który wyróżnia dom piętrowy są przede wszystkim schody. Warto pamiętać o tym, że stanowią one jeden z większych wydatków podczas budowy domu piętrowego. Niezależnie od tego, czy są to schody z kamienia, drewniane czy jakiekolwiek inne - z pewnością wpłyną na końcowy koszt budowy domu. Niestety, obecność schodów sprawa, że stracimy część przestrzeni domu. Jednak świetnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie miejsca pod schodami, decydując się na szafki, w których możemy przechowywać na przykład buty. Dodatkowo, schody mogą stanowić jeden z głównych elementów dekoracyjnych w domu.

Domy piętrowe wciąż cieszą się ogromną popularnością. Posiadają zarówno wiele zalet jak i wad. Jednak nowoczesne projekty domów pozwalają na budowę wymarzonego domu i dostosowanego do potrzeb właścicieli.